Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Çamşıh Tarihi

Çamsih Tarihi geçmisi mükemmel olaylarla, onurlu yasamla dolu bir halkin tarihidir. Ahmet Yesevi ile baslayan Çamsih'lilarin Anadolu'yu örgütleme mücadelesi Aydin, Denizli illerinde Seyh Bedrettin ile doruga çikmistir. Bedrettin isyani sonrasi uzun süre kaybolup bugünkü Yunanistan sinirlari içersinde kalan Dimetoka Bektasi Dergâhinin liderligini yaptilar.

Haci Bektasi Veli Dergâhi Dedebabasi Seyit Ali Baba ölünce, onun yerine tüm dünyadaki Alevi Bektasilerin lideri olarak Kara Halil Baba (Karababa) dördüncü post sahibi olarak seçildi. Kara Halil Baba orada 34 yil hizmet ederek vefat edince, Oglu Hüseyin Abdal orada yetisip Anadolu'ya açildi. Misir, Iran, Irak, Suriye'yi dolastiktan sonra Malatya ya döndü. Sonra Divrigi'ye gelip Höbek Köyüne yerlesti. Orada köylülerle birlikte toprak sahiplerine karsi mücadele etti. Çalti Çayinin kenarina Avsar'a Tekkesini kurdu.

Basta Divrigi Köyleri olmak üzere Kangal, Zile, Arguvan, Akçadag, Darende ilçeleri ile Iç Anadolu'nun birçok yerinde Aleviligi örgütledi.

 

alt

 

Hüseyin Abdal hakka yürüdükten sonra Budala Ali baba adiyla oglu yaninda zakirlerle talipleri bos birakmadi evlenip kendi çocuklari dünyaya geldi. Büyük oglu Mahmut, daha sonra Kamber,daha sonra Süleyman ve Mehmet dünyaya geldi. Çocuklar büyüdü tekkede iyi egitim aldilar. Tekkeye sahip olup kendilerini kisa zamanda Çamsihliogullari adi ile söylenir oldular.

Oturduklari yer kendilerine dar gelmeye basladi, yer ararlarken simdiki Çamsih topraklari Sinemin yazisini buldular ve oraya yerlestiler. Zamanla büyüyerek bu günkü Çamsih olustu Osmanli'ya isyan ettiklerini yazmadan geçemeyecegim.Gözleri Mavi oldugu için Büyük çocuk Mahmut' a gög Mahmut diyorlardi.

 

Kardesleri ile Çamsihta gerçekten ciddi güç olusturulmustu. Bundan dolayi da subasilik verilmisti. Mahmut Osmanliya köylülerden mahsulün yarisini tahsil edip Osmanliya verecekti. O zamanlarda Osmanliyi temsil eden Divrigi'de Köse Pasa vardi o da gög mahmutla dost oldu. Sinemin yazisida Köse pasanindi gög Mahmut Sinemin yazisini istedi ve o da kirmadi simdiki Çamsihini verdi. Birkaç yil kitlik oldu. Köylüler yiyecek ekmek bulamazken Osmanli devamli istiyordu. Mahmut aga köse pasaya gidip durumu anlatti. Osmanliya taahhüdü olani veremedigi için borçlandi ödüyemedi. Köse pasa onu Istanbul'a götürüp derdimizi anlatalim dedi. Bin bir zorlukla ist.gittiler ancak padisahla görüsemeden dönüp Sivas'a geldiler. Sarayda görüstükleri vezirler tahsilâtsin yapilmasini aksi halde köylüyü öldürme gibi tehdit savurdular.

Mahmut aga vergiyi veremiyor Osmanli bastiriyordu. Köylüye zulüm baslamisti. o bölgenin yetkisi Köse pasa da oldugu için o da Mahmut aga ve köylüyü bildiginden fazla üzerlerine gitmedi ama bu sefer Osmanli köse pasayi isyanla suçlayip görevden aldi ve Köse pasa çamsik a sigindi. Devlet Köse pasanin üzerine asker gönderdi. Yakalanip asilmasini istiyordu. Çamsih çevresinde büyük alevi köyleri ayaklandi. Köse pasa hem yanindaki askerleri hemde cephaneligi beraber getirmisti. Isyan merkezi Çamsihti. Daha sonra çevre illere yayilacakti.

Büyük Mahmut aga tekkeye daha sonra akrabalara gidip helallik aldi ayaklanmaya katildi. Köylüler köse pasanin askerleri döldür arkalarinda Osmanliyla çarpistilar. Osmanli askeri bozguna ugradi. Ikinci kez Osmanli daha güçlü asker gönderdi bu sefer zor durumdan Malatya tarafina taliplerine kürecik köyüne ulastilar. Orada bir yil kadar saklandilar Osmanli baski yapip Mahmut agayi ve köse pasayi istiyordu. Köse pasa teslim olalim dedi ama Mahmut aga teslim olmadi orada öldü. Köse pasada yakalanip idam edildi.. Isyanin izleri silindikten sonra dostlarini Çamsih'a getirip yerlestirerek onlarla yeni hayata basladilar.

Atatürk tarafindan Osmanli devleti yikilip yerine Cumhuriyet kurunca da adeta yeniden dogdular. Kültürü yasami, gelenekleri, görenekleri, adetleri, müzigi ile yaklasik kirk elli asiret olarak Anadolu'nun bereketli topraklarinda yasamaktadirlar. Iste Çamsih tarihi böyle geçti.

Bu gün Çamsih varsa biz torunlarina böyle güzel topraklar kaldi ise o güçlü dedelerimizin sayesinde kalmistir.Yattiklari yer NUR olsun..alihaydaryalçın Not Kaynak. Av. Ismail Metinin Çamsih tarihi ve Hüseyin Abdal adli kitabından alıntıdır.

ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL DERNEĞİ

—Hüseyin Abdal kimdir,

—Çamşıh neresidir,

—Çamşıh Kültürü nedir,

—Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği'nin dünü ve bu günü.

Divriğili dostlarımız başlarda yadırgamışlardı, neden Çamşıh'ta Halk Ozanları Şenlikleri düzenliyorsunuz diye bana soruyorlardı. Hepimiz biliyoruz ki büyük kentler de yaşayan köylülerimiz yaşadıkları şehirlerde köy derneklerini kurarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bizde uzun yıllar İstanbul da faaliyetimizi sürdürdük. Pilavlar yaptık geceler yaptık ama kalbimiz hep Çamşıh'taydı. Burada bir takım eksiklikler var, Çamşıh'ının tamamını bir araya getiremiyoruz neler yapalımda tam manası ile birlik beraberliği nasıl sağlayalım diye düşünürken, yönetici arkadaşlar ve ben kolları sıvayıp araştırmaya başladık. Aşağıda anlatacağım bilgileri bir araya getirdiğinizde gerçekten çok önemli işler başarmış bir dernek olduğumuzu göreceksiniz diye düşünüyorum. Müsaade ederseniz Çamşıh neresi ve Çamşıh'lı kimdir nereden gelmiştir, neler yapmışlar neler yapıyorlar kısa kısa geçmek sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Sevgili dostlar bilirsiniz Çamşıh Divriği'nin önemli beldelerinden biridir. Divriği'ye mesafesi 50 km civarındadır.10 köy ve mezra hemen hemen tamamı birbirine akraba veya hısımdır.Çamşıh Ozanlar diyarı olarak ta bilinir.Aşık Veysel'e bağlama çalmasını öğreten Ali Ağa dan günümüze dek yetişmiş vefat etmiş ve hayatta olan onlarca ünlü ozan vardır. İşte bu ünlü ozanlardan bazıları. Başta Rahmetli Feyzullah Çınar, Ali Ertekin, Âşık Ali Metin, M.Ali Karababa, Ozan Aliriza Yalçın, Âşık Hüseyin, Battal Karababa bunları rahmetle anıyoruz. Yaşayan ozanlarımızdan Mahmut Erdal H.Gazi Metin, Derviş Çınar, İlyas Şimşek, Hüseyin Karakoç, Ali Yalçın ve ismini yazmadığım onlarca ozan işte bu beldeden yetişen ozanlardır. Çamşıh'ının suyundan mıdır nedir derler ya, Mahmut Erdal da Çamşıh'ında iki taşı birbirine vurdun mu name oluşur şiir oluşur ilham oluşur der. Bir zamanlar Tv yokken Radyolarda Çamşıh yöresinden Türküler, Çamşıh ağzı gibi anonslara her gün rastlardık. İşte bu ozanlarımız bu kültürü günümüze değin getirmek için ellerinden geleni yapmışlardır, hepsine şükranlarımı sunuyorum. Dernek olarak bizler ozanlarımızın, şairlerimizin yazdığı binlerce şiiri eseri muhafaza etmek geleceğe taşımak için çaba harcıyoruz. Bu yıl tüm ozanlarımızın eserlerini bir arada toplayıp kitap haline getirerek Kütüphanemize kazandıracağız. Bu çerçevede bu güne kadar Hüseyin Abdal Derneği Yayınları altında Kütüphanemizde 13 kitap yayınlanmıştır.

l980 öncesi köylerden kentlere göç furyasından tüm Anadolu'da olduğu gibi bizim Çamşıh'ta nasibini almıştı. Köyler boşalmış binalar bakımsızlıktan yıkılmış her köyde üç beş yaşlı insan kalmış çiftçilik yok olmuş, hayvancılık silinmiş çıplak bir Çamşıh kalmıştı. Ben dahi 25 yıl hiç Çamşıh'ına ayak basmamıştım. Feyzullah Çınar'ın dediği gibi, Çamşıh'ına vardım haraba olmuş. Gerçektende öyle idi. İşte bu gerçeğin üzerine giderek bir şeyler bulup Çamşıh'ını canlandırmamız gerektiğine inandık çalışmalara başladık. Fitili ateşleyen sayın Av. İsmail Metin'in önerisi kandan dedemiz olan Hüseyin Abdal'ın dergâhının Avşar İstasyonundan Çamşıh'ına naklini gerçekleştirdiğimiz takdirde her şey yoluna girer görüşüne bizlerde olur vererek bu konuda yönetimde birlik beraberliği sağlamıştık. Bilemeyenler için kim bu Hüseyin Abdal diyenler için biraz bilgi düşmek istiyorum. Bu Çamşıh tarihini içeren bilgileri elimizdeki belge ve bilgilere dayanarak vereceğim. Belgeler Âşık Ali Metinin Pençei El Aba adlı kitabında basılmıştır. Vereceğim çok kısa bilgiler aslında Av. İsmail Metin'in Çamşıh Tarihi ve Hüseyin Abdal adlı kitabında detaylı yazıyor ama ben arka sahifesindeki özeti aktarmak istiyorum.

''Çamşıh Tarihi geçmişi mükemmel olaylarla, onurlu yaşamla dolu bir halkın tarihidir. Ahmet Yesevi ile başlayan Çamşıh'lıların Anadolu'yu örgütleme mücadelesi Aydın, Denizli illerinde Şeyh Bedrettin ile doruğa çıkmıştır. Bedrettin isyanı sonrası uzun süre kaybolup bugünkü Bulgaristan sınırları içersinde kalan Dimetoka Bektaşi Dergâhının liderliğini yaptılar. Hacı Bektaşi Veli Dergâhı Dedebabası Seyit Ali Baba ölünce, onun yerine tüm dünyadaki Alevi Bektaşilerin lideri olarak Kara Halil Baba (Karababa) dördüncü post sahibi olarak seçildi. Kara Halil Baba orada 34 yıl hizmet ederek vefat edince, Oğlu Hüseyin Abdal orada yetişip Anadolu'ya açıldı. Mısır, İran, Irak, Suriye'yi dolaştıktan sonra Malatya ya döndü. Sonra Divriği'ye gelip Höbek Köyüne yerleşti. Orada köylülerle birlikte toprak sahiplerine karşı mücadele etti. Çaltı Çayının kenarına Avşar'a Tekkesini kurdu. Başta Divriği Köyleri olmak üzere Kangal, Zile, Arguvan, Akçadağ, Darende ilçeleri ile İç Anadolu'nun birçok yerinde Aleviliği örgütledi. Hüseyin Abdalın ölümünden sonra, Çocukları Sinemin Yazısı'nı (şimdiki Çamşıh toprakları) büyük mücadeleden sonra yirmi dört köy olarak aldılar. Büyük Mahmut ağa isyanı ile Osmanlıya karşı geldiler. İsyanın izleri silindikten sonra dostlarını Çamşıh'a getirip yerleştirerek onlarla yeni hayata başladılar. Atatürk tarafından Osmanlı devleti yıkılıp yerine Cumhuriyet kurunca da adeta yeniden doğdular. Kültürü yaşamı, gelenekleri, görenekleri, adetleri, müziği ile yaklaşık kırk elli aşiret olarak Anadolu'nun bereketli topraklarında yaşamaktadırlar'' diyor yazar.

Bizlerde o büyük insanın torunları olarak Çamşıh toprağında yaşayan herkesin onayı ile tamamen resmi yollardan dedemiz Hüseyin Abdal'ın ve Eşinin Mezarını Çamşıh Balova Köyü yakınında Döldür Dağları eteğinde Gödüklü mevkiine bir Dergah kurarak naklettik.Gerek Dergahın, gerekse Cem evi ,Mutfak,Kesimhane ve Müştemilatının yapılması ile bizzat ben ilgilendim.Dernekteki arkadaşlarımın da yardımıyla kısa zamanda açılışa hazırladım.l996 yılından itibaren ben her yıl 2-3 ay kalarak orada çok güzel tesisler yapıp bölgenin ve Çamşıh'ıların beğenisini güvenini kazandık.Her yıl l996 dan beri Çamşıh'ta Halk Ozanları Şenlikleri düzenleyerek Anadolu'nun göbeğinde binlerce halk topluluğunu bir araya getirip senede bir günde olsa türkülerle, semahlarla, davul zurna ile hoşça vakit geçirdiğimiz gibi, hoşgörü ve dostlukları pekiştiriyor ve insanların kaynaşmasını sağlıyoruz. Şenliklerimizin birine katılan Gazeteci Sn. Fikret Otyam Milliyet gazetesinde Çamşıh ile ilgili 4 gün yazı yazdı. Çamşıh'lılar Şenlikler düzenleyerek Kentten Köye dönüşün çaresini bulmuşlar diyordu. İşte gerçekten Şenliklerin başlaması ile Çamşıh'ta yeni yapılar yapılmaya eski yapılar onarılmaya başlandı Çamşıh'ta gözle görülür hareketlilik on yıl içinde kentten köye dönüşün doruğunda. Bütün Çamşıh'lılar yaz aylarını köyde geçirmek için can atıyor, düğünlerini, nişanlarını, sünnetlerini köylerinde yaparak kendi örf ve adetlerini de yaşatmış oluyorlar. Uzunca yıllar gurbette olup görüşemeyen akrabalar bu sayede buluşuyor görüşüyor hasret gideriyorlar. Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği yöneticileri bizler çok mutluyuz. Geçmişte köyden kent'e giden gurbetçi eşimizi dostumuzu yazın Kentten köye çekerek Çamşıh'ında görüyor kucaklaşıyoruz. Birlikte Hüseyin Abdal'ı ziyaret ediyor kesilen kurbanları lokmaları birlikte yiyor, Gödüklünün ünlü buz gibi Gödüklü suyunu birlikte içiyor, Kekik kokan Döldür dağlarının nefis havasını birlikte soluyoruz. Çamşıh'a hiç gelmemiş gençlerimiz bir kez geldikten sonra her yıl tatilini burada geçirmek için ailelerini zorluyor her yıl gelip arkadaşlarını akrabalarını ziyaret ediyorlar.

Derneğimizin ve Çamşıh 'ını sevenlerin gayreti ile İki yıl önce TRT gelerek l5 gün Çamşıh'ında belgesel niteliğinde çekimler yaptı. Rahmetli Atilla İçli'nin sunduğu Çamşıh görüntüleri gurbetteki bütün hemşerilerimizi duygulandırdı özlemlerini kamçıladı. Çevre köylerimizden birkaç dostum TV de Çamşıh belgeselini ağlayarak izledik diye söyleyince, hemşerilerimin köylerini dostlarını nedenli özlediğini bizlerinde bu özlemi ateşlediğini onlara örnek olduğumuzu, Divriği'nin tüm köylerinde doluluğun her yıl arttığını gözlemliyoruz bundanda sonsuz mutluluklar duyuyoruz. 2005 yılı Şenliklerimize ilk defa Divriği Kültür Derneği İstanbul Sn. Başkanı Rıza Gürünlü ve yönetim Kurulu, Divriği Kültür Derneği Ankara Başkan ve Yönetim Kurulu, İzmir, Antalya Başkan ve yönetim kurullarıda katıldılar kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca başta Sayın Kaymakamımız Mustafa Çit beyefendi ve diğer bürokratlar, Demokratik kitle örgütleri, Çetinkaya Belediye başkanı ve yardımcıları, Divriği ilçeden ve köylerden, Sivas tan ve kazalarından diğer komşu il ve kazalardan katılan, bürokratlar ve demokratik kitle örgütleri, binlerce hemşerimiz sanatcılardan Mustafa Özarslan, Rıza Aslandoğan, Ali Yalçın, Mine ve Hüseyin Karakoç, Ercan Papur, Fevzi Delibaş, Özgür Taşkıran, Battal Erdem, Garip Hıdır, Kemancı Hikmet, Hasan Hüseyin Koç, Pir Sultan Abdal Semah Ekibi ve sunuculuğunu Hüsnüye Çınar'ın üslendiği görülmeğe değer sevgi yumağını ve sevgili ozanlarımızı zevkle, hararetle dinleyip coştular.

Sevgili dostlar 2006 yılı Çamşıh Kültürünün ve yöresinin tanıtım yılıdır. Bu sene başlattığımız bu tanıtım atağında Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Ankara Şubesi açıldı. Başkanlığına Ozan Hüseyin Karakoç getirildi.2.Nisan da bir konser yaparak tanıtım yapıldı. Geceye çok sayıda davetlilerin yanında Div. Kül. Der. Ankara Sn. Başk. da katılıp bir konuşma ile kutladı. Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği İstanbul Şubesi açıldı. Şb. Başkanlığına Hüseyin Şahin atandı. Şube Çamşıh'lı ekibini oluşturup Profesyonelce bir gece düzenledi. CHP genel başkanı Sn.Deniz Baykal ve Nurettin Sözen, Algan Hacaloğlu ve 20 cıvarında Milletvekili ile eski parlamenterimiz Sn. Mustafa Timisi ve Parti Meclis üyemiz sn. Malik E. Özdemirde katıldı. Ayrıca Sivas Valisi Sn. Hasan Canpolat ve Divriği Kaymakamı Sn. Mustafa Çit de katıldı. İstanbul'da ilçeler ve belediyeler, eski dostlar, Div. Kültür Der. Üyeleri köylülerimiz katıldı.55.sanat yılını kutlayan Sn Ozan Mahmut Erdal'a, Sn.Deniz Baykal'a, Sn. Hasan Canpolat'a, Sn. Mustafa Çit 'e plaket verildi.Türk Halk Müziği sanatcısı Arzu'nun yanında, Yöre sanatcılarımızın da yer aldığı gece çok görkemli ve bin kişinin üzerinde bir katılımla gerçekleşti.Görsel ve yazılı basının katıldığı geceye, Div. Kül. Der. İst. Bşk. Sn. Rıza Gürünlü ve Yönetim Kurulu da katıldı. Sn. Bşk. bir konuşma yaparak konuklara hitap etti. Div. K.Der. Ankara da katıldı. Sn. Muharrem başkan bizleri yalnız bırakmadı. Çamşıh Hüseyin Abdal Der. Ankara şb. Bşk. Sn. Hüseyin Karakoç ve Derneğimizin emektarı eski başkanımız, Çamşıh sevdalısı sn. av. İsmail Metin ile Sn. Genel bşk.nımız Gazi Orhan Türkyılmaz da katıldı ev sahipliği yaptı. Başarılı bir konuşma yapıp birlik beraberlik mesajı verdi. Gecemize ve konserimize katılan tüm dostlara buradan şükranlarımı sunuyorum. Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği olarak Ankara ve İstanbul Şubelerinin yanında Antalya ve Almanya şubelerinin açılması çalışmalarına başladık. Amacımız üyelerimize hizmet verirken daha yakın olup iletişimi ve birlik beraberliği sağlamaktır. Çamşıh Kültürünü korumak ve geleceğe taşımak ve tanıtımını yapmak öncelikli görevlerimizdendir. Bu yıl Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Halk Ozanları Festivali 23.Temmuz 2006 da yapılacak Bu sene daha çok katılım olacağını tahmin ettiğim Festivale Divriğili tüm dernek yönetici ve köylülerimizi buradan davet ediyorum. Arıca geçen yıl sonuna doğru stabilize olan yollarımız bu yıl Valiliğin aldığı karar ile asfalt oluyor. Dernek olarak Festival alanlarındaki gölge sorununu çözmek için 500 civarında 4–5 yaşında Akasya alınıp dikildi. Bu yıl tüm eksiklikleri gidermek için çaba harcıyoruz.

2007 yılı Mart sonunda Ağaç dikme bayramı düzenleyip yüzlerce ağaç dikeceğiz. Sevgili dostlar, Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğinin neden Çamşıh'ta Şenlikler düzenlediğimizin neden, niçinlerini ve Derneğimizin ve yöremizin bu günkü durumunu abartmadan eksik olarak sizlere anlattım. Gerek Çamşıh ozanlarımızın eserlerini, öz geçmişlerini bir arada toplayıp yazacağımız kitabımıza, gerekse Çamşıh köylülerimizin anı ve esprilerinin kaybolmaması için iki yıllık çalışmalarımın sonunda çıkaracağımız kitap'a ilgi gösteren dostlarımızın adresime bildirmelerini rica ederken, yüreği memleketi ve köyü için atan tüm dostlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum. alihaydaryalçın

ÇAMŞIH SEVDALILARI

Çamşıh nüfusu tahminen 8–9000 civarındadır.1960 lı yıllardan sonra göç furyasında Çamşıh insanları da köylerini terk ederek dünyanın her yerinde ikamet etmeye başlamışlardır. Yurt içinde hemen hemen her il ve ilçede Çamşıh'lıya rastlamak mümkün olduğu gibi başta Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında birçok Çamşıh lı dostlarımızda yaşamaktadır.

Her Çamşıh'lı dostumuz gittikleri bölgelerde doğdukları baba vatanlarını en güzel şekilde gündeme getirerek Çamşıh kültüründen ve Ozanlarından bahsetmektedir. Buna inanıyor ve biliyoruz ki Çamşıhlı olup da bunu yapmıyorsa o zaten Çamşıhlı değil dünya insanıdır.

Çamşıh önderleri ne yapmış neler yapıyor.Çok eskilere doğru gidersek Çamşıh'a gönül vermiş Çamşıhlıları ben anımsadığımı burada yazmak istiyorum.Çamşıh'lıların Çamşıh bölgesine (SİNEMİN YAZISINA)yerleşmesinden sonra Hüseyin Abdalın torunu Büyük Mahmut ağa döneminde Osmanlıya baş kaldırması, Çamşıhlıların geçicide olsa Çamşıh Cumhuriyeti ilan etmesi, Kendi bölgesinde hep önder olup halkı yönlendirmesi kültürüne sahip çıkması, insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkıp ezilmişleri korumak maksadıyla hayatı pahasına Osmanlıyla harp etmesi ve sonunda kaçıp kendi toprağında değil de Malatya da ölmesi örneğinde derin manalar çıkar bu tarihimizin bir yönüdür.Mahmut ağadan sonra kardeşleri, torunları ve sülalesi toplumuna, kültürüne, gelenek ve göreneklerine sahip çıkarak dedeleri Hüseyin Abdal'dan gelen ozanlık geleneğini günün koşullarına uyarlayarak günümüze değin taşımada köprü olmuşlardır.

Dünyaca ünlü bir ozanın AŞIK VEYSEL'in yetişmesinde Çamşıh'lı ALİ AĞA'nın emek vermesi, şu an anımsadığım Çamşıhlı eski ozan ve şairlerden günümüze dek adları ulaşabilen kadın şairlerden Elif Etne,Hatice Mihrap,Tamey Ana, diğer ozan ve şairlerden Dertli Gulam,Nesimi,Aşık Hüseyin,Battal Karababa,Aziz Toprak,Sıtkı,Aşık Muhlusi,Celal Dede,Gatıh Dede,Hasan Çavuş,İsmail Toprak,ve onlarcası da Çamşıh için unutulmaz eserler bırakarak Çamşıh Kültürünü geleceğe taşımada katkı koymaları da bir gerçektir..

Feyzullah Çınar ününü Çamşıh dışına Çamşıh'lılığını Çamşıh ağzı türkülerini yurt dışına Fransa'lara taşımış ödüller almış yurt içinde bir ekol olmuş ozanımızdır. Aşık Ali Metin besteleriyle şiirleriyle gönüllerde taht kurmuş onunda Çamşıh Kültürüne katkısı olmuştur, M.Ali Karababa bu ozanımızda Çamşıh kültürüne yazdıklarıyla besteleriyle katkı koymuştur.Ali Rıza Yalçın bu şair ve ozanımızda Çamşıhına faydalı eserler bırakmış kültürümüzü yaşatmada mücadeleler vermiştir.Ekin idim oldum harman türküsü Fransa da Ruhi Su tarafından ödül almıştır.Ali Ertekin de yazdığı şiirleriyle yapılan türkülerle sağlıklı olmamasına rağmen Çamşıh'ına önemli katkıları olmuştur.

Bu gün 2008 de günümüz ozanlarımıza ve şairlerimize baktığınızda yaşayan ozanlarımızdan Mahmut Erdal 58 yıldır bu yolda durmadan usanmadan Radyolarda Tv lerde yıllarca program yapar Çamşıh Kültürünü yaymada öncüdür. Hüseyin Gazi Metin Dede, bu ozanımızda sık sık Avrupaya giderek sahnelere çıkar, Cemler yürütür her gittiği yerde Çamşıh Kültüründen bahseder tanıtır. Almanya da Ali Yalçın genç Ozanımız TV programları yaparak Çamşıh ve Kültürüne katkı sağlamaya devam ediyor, Antalya da İlyas Şimşek, programlarında devamlı Çamşıh ve Kültüründen Örnekler vermekte katkı sağlamaktadır. Ankara da Hüseyin Karakoç ve Murat Metin ve Zeynep KarababaTv Radyo programlarında türkülerinde hep Çamşıh vardır. Dr. Doğan Kayanın yazdığı Çamşıh Ozanları 1 kitabındaki 44 ozan ve şair, Ali Haydar Yalçın'ın yazdığı Çamşıh Ozanları 2 kitabındaki 45 ozan ve şairde hep Çamşıh kültürü için kültürlerini geleceğe taşımak için çaba saffetmiş fedakâr dostlarımız ve kardeşlerimizdir.

Kültürümüze katkı koyan hatta bu kültürü gençlerimizin beynine yazan anımsadığım değerli Öğretmenlerimiz,Hasan Şahinden başladığımızda,İbrahim Şahin,Rabia Şahin,Abidin Sönmez,Cafer Doğan,Ali Tuna,Çetin Tuna,Hasan Toprak,Aziz Toprak,Kamber Şimşek,Kamber Yalçın ,Veli Yalçın,H.İbrahim Yalçın,Haydar Yalçın daha onlarca şu an anımsamadığım öğretmenlerimiz azmı uğraş vermişlerdir.

Av.İsmail Metin yıllardır bıkmadan usanmadan Çamşıh kültürü için didinir durur ,Çamşıh Kültürüne en büyük katkıyı bu dostumuz koymuştur.Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğini kurduktan sonraki atakları tarihe mal olmuş onlarca kitapları ile kültürümüze kazanılan en büyük miras işte budur.Gödüklü kompleksiyle yakinen ilgilenip parası zamanı ve görüşleriyle hayata bakışıyla güzel bir Çamşıh hayranı ve Çamşıh kültürünü yaşatmada her fedakarlığı yapan bir dost, 2007 yılına kadar uzun yıllar araştırmalar yaparak,çalışarak ÇAMŞIH AŞİRETLERİ VE SOY SECERELERİ adında bir kitap çıkararak Çamşıh'a önemli katkı sağlamıştır.Son yıllarda Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğinin üyesi olduğu ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU Derneği başkan yardımcılığını yaparak kültürümüze önemli katkılar sağlamaktadır.ABF nin son Alevi açılımında Av.İsmail Metinin de önemli katkıları vardır.Bu çalışmalar dolaysıyla Çamşıh'ı ünlendirmektedir.Tarihe geçecek önemli kararlarda imzası olan bu dostumuzun emeği yüz yıllarca unutulmayacak bir insandır.

,Başlarda Çamşıh Kültür Derneğini kuran Alirıza Yalçın,Aşur Etlik ve diğerleri,sonraları dernek başkanlığı yapmış ve devamını sağlamış değerli dostlarımız, Mehmet Ali Şimşek,Battal Şimşek ,Zülfükar Şimşek,Erdoğan Doğan,Battal Bayar,Mahmut Bayar, ve burada adlarını tek tek yazamadığım yüzlerce Çamşıhlı dostumuz bulundukları her alanda yaptıkları ticarette bile Çamşıh adını kullanarak katkı koymuşlardır.

Ayrıca Gazi Türkyılmaz dostumuzda Çamşıh Kültürünü yaymada yoğun emek harcayan dostumuzdur. iki yıldır Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği genel başkanlığını yapan bu dostumuzda zaten 1996 yılından beri Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğinde aktif çalışan dostlardandır.Ayrıca Gödüklü kompleksine önemli katkılarda bulunmuş Çamşıh hayranı eğitimcimizdir.Çamşıh'ın yoluyla suyuyla her türlü derdiyle bu dostumuz özverili olarak emek verip ilgilenmiş başarılı olmuştur.

Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği yöneticilerinden Müslüm Metin,Ali Yusuf Erdoğan,Süleyman Erdoğa,Seyit Ali Toprak,Mehmet Ali Toprak,Hüseyin Erdoğan,Hüseyin Yalçın,Ali Sönmez ve rahmetli Sait Erdoğan ,Rüstem Erdal ,Rüstem Yılmaz, Sadık Metin,Gülü Metin ,Battal Şahin,H.Gazi Şahin.Gökan Metin, Hüseyin Şahin,Naci Toprak,H.Hüseyin Yalçın,Tekin Şimşek,Ali Şimşek,Mehmet Karabudak ve daha burada adlarını yazamadığım yüzlerce Çamşıhlı Gençlerimiz yaşlılarımız kadınlarımız kızlarımız da Çamşıhına faydalı olanlardandır.

Burada bakınız benim adımı yazmamış oysa ben de çok şeyler yaptım diyen dostlarımız olacaktır. Bu dizeleri ben yazdığım için benim Çamşıh sevdamı yazmıyorum dostlarım bak kendini övüyor diye gönül koyarlar. Beni ben değil yapmışsam bir şeyler başkaları yazsın. Ben ve benim gibi daha yüzlerce insanımız nerede nasıl Çamşıh'ına faydalı olmuştur Kültürünü yaymada neler yaptığını yazabiliriz ama bu sayfalar almaz.

Bunları yazmamdaki maksat bu yazılarımızı okuyan gençlerimizin örnek almaları içindir. Oysa günümüz gençlerimizin bir bölümünde görüyorum ki yöneticileri beğenmez veya kıskançtır veya çekememezliktir. Büyüklerine karşı saygıda sevgide kusur eder üstelik bunu herkesin gözü önünde yapar. Çamşıh ve Kültürüne ne maddi ne manevi hiçbir katkısı olmaz ama onları kırma pahasına da olsa kendisine ters gelen şeyi yazmadan konuşmadan duramaz bu da bizim Çamşıh'lıların bir hassasiyetidir.

Gençlerden dileğimiz üreten ve sorgulayan gençlik olma hassasiyetini şiar edinmeleridir.

Bizim istediğimiz bu yola baş koymuş gönül vermiş katkı koymuş büyüklerimizi Çamşıh sevdalılarını kırmadan saygı duyulmasını sağlamak ve sağken kadir kıymetini bildiğimizi ona hissettirmektir ve onları geleceğe taşımaktır.

Bu çalışmalar ve emekler hiç bir şey beklemeden dünyanın her yerinde kendi kültürünü yayma fırsatlarını elde ettiklerinde karşılıksız çalışmalardır. Ben inanmıyorum ki Çamşıh Kültürü ve Çamşıh beldesini kullanarak kendisini devamlı gündemde tutan kendi reklamını yapan ve bundan bir menfaat elde eden şahıs veya şahıslar olsun.

Bir gün yapılanlar burada görüldüğü gibi görülüp kayıt altına alınarak topluma mal edilecektir. Emek karşılıksız kalmaz, bir gün teşekkür edilir ve minnettar olunur. Şu an benim yaptığım da budur.

Ben Çamşıh hayranı ve neferi olarak burada Çamşıh Bölgesini, Çamşıh Kültürünü ve Ozanlarını tanıtmada yaymada, Çamşıh da birlik ve beraberliği sağlamada emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor derin saygı ve sevgilerimi bildiriyorum.

Saygılarımla

 

ALİ HAYDAR YALÇIN

 

alt