Talip Şahin

 

KOCA BİR ÇINAR’DI

 

Mihneti Baba’ya göre koca oğlan,bana göre koca bir Çınar’dı.Yaşadığı son yıllarda oğlum diye bildiği 3 kişiden biri olduğuma inanıyorum.

 

Feyzullah ÇINAR ülkesini çok sevdi.Ama ne yazık ki bu ülkeyi yönetenler onu hiç sevmediler.Eğer biraz değer verilip,sevilseydi Fransa’da ödül alan bir ozana Belediye Temizlik İşleri’nde çalıştırılıp,cebinde 1 lira ile bir parkın kenarında ölmesine göz yummazlardı.Feyzullah ÇINAR’ı zannederim bu kitap uzun anlatacaktır.Ben sadece birlikte yaşadığımız 1-2 olaydan bahsedeyim.

 

Bir gece saat 00:04’te kapı çalındı.Kapıyı açtığımda Filiz,Haydar,Hüsniye ve baba; ‘’Kalk oğlum.Bana saz çalıp,türkü söyleyeceksin.’’ dedi.Onun isteği bana emir gelirdi.Ha unutmadan rakısı cebindeydi.

 

Ben saz çalıp türkülerini söylerken bir baktım çoraplarını çıkarmış,benim ayağıma giydiriyordu.’’Baba ne yapıyorsun ?’’diye sorduğumda ‘’Ayakların üşümesin oğlum’’ dedi.Kendisi çıplak ayakla; ‘’Dut yedim duttu beni’’ türküsünü söylerek gitti ki,bu türkü onun içki limitinin sonu demekti.

 

 

Diğer bir anım da şöyle:

 

Beraber bir konsere gidiyorduk.Otobüs mola yerine geldi.Bizim İsmail İPEK yol kenarına diz çökerek tuvalet ihtiyacını giderirdi.Yine böyle yapacaktı ki,baba bana 10 kuruş verdi ve; ‘’Oğlum şunu İsmail’e ver.Bizi daha fazla rezil etmesin.Normal tuvalete gitsin.Çünkü para vermemek için gitmiyor.’’

 

Feyzullah ÇINAR ülkesini,güzeli bir de rakıyı çok severdi.

 

Bir konserimizde bana ‘’Oğlum bu solcular bize rakı vermezler.Şu paltonun cebine bir votka koy,kokusunu almasınlar.’’ demişti.

 

Feyzullah ÇINAR’la yaşadığım o kadar çok şey var ki,hepsini anlatsam bu kitap sadece benim anılarımla dolardı.

 

Koca Çınar’ın hiçbir dileğini yerine getirebildiğime inanmıyorum.Hiçbir emanetine sahip çıkamadığım için senden özür diliyorum.Mekanın cennet olsun diyor,önünde bir kez daha saygı ve sevgiyle eğiliyorum.

 

                                                                                  

Talip ŞAHİN

 

alt